Blog
Opakowanie próżniowe – sposób na przedłużenie świeżości mięsa i wędlin
Opakowanie próżniowe – sposób na przedłużenie świeżości mięsa i wędlin

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że świeże produkty najlepiej smakują i to właśnie dzięki nim przygotowana na ich podstawie potrawa ma wyjątkowy smak. Niestety, wszyscy również wiedzą, że takie produkty jak mięsa, wędliny, warzywa i owoce szybko się psują i już po kilku dniach mogą nie nadawać się do spożycia. Jak przedłużyć ich świeżość? Jednym z rozwiązań jest przechowywanie próżniowe, o którego zastosowaniu opowiemy w tym artykule.

Istnieją różne sposoby na przedłużenie trwałości wędlin i mięsa. Można wśród nich wymienić naturalne metody jak pokrycie solą lub mrożenie, ale także producenci wędlin przemysłowych nie stronią od stosowania sztucznych konserwantów, które sprawiają, że szynka przez wiele dni wyśmienicie się prezentuje na sklepowej ladzie. Jednak istnieje metoda, która nie wpływa negatywnie na smak wędliny, a potrafi znacząco wydłużyć jej świeżość – chodzi właśnie opakowanie próżniowe.

Pakowanie próżniowe – jak to działa?

Opakowania próżniowe bardzo łatwo można przygotować w warunkach domowych. Jedzenie wkłada się do szczelnego opakowania foliowego i wewnątrz niego podnosi się ciśnienie za pomocą przeznaczonego do tego urządzenia. Dzięki temu dochodzi do redukcji ilości tlenu, natomiast stężenie CO2 wzrasta. Po tym hermetycznie zamyka się worek za pomocą zgrzewarki.

Tak zapakowana żywność nie ma kontaktu z powietrzem, dlatego na jej powierzchni nie rozwijają się bakterie tlenowe, które są odpowiedzialne za procesy gnilne. Właśnie dzięki temu wędliny, mięsa i inne produkty spożywcze utrzymują w nich świeżość o wiele dłużej.

Co można pakować próżniowo?

Pakowanie próżniowe to metoda, która jest niezwykle uniwersalna. W ten sposób można przechowywać takie produkty spożywcze jak:

  • wędliny,
  • mięso,
  • ryby i owoce morza,
  • sery i twarogi,
  • pieczywo,
  • owoce i warzywa,
  • ciasta,
  • sypkie produkty suche jak kawa czy herbata.

Warto także zwrócić uwagę na to, że za pomocą tej metody można pakować zarówno surowe produkty, pokrojone składniki, jak i gotowe obiady.

Jak długo można przechowywać mięso pakowane próżniowo?

Pakowanie próżniowe najczęściej jest stosowane do przechowywania świeżego mięsa i wędlin, ponieważ za jego pomocą można przedłużyć jego przydatność do spożycia, równocześnie nie zmieniając smaku, aromatu ani wartości odżywczych. Trzeba jednak wiedzieć, że optymalny czas przechowywania różni się w zależności od rodzaju mięsa oraz tego, czy jest surowe, czy było wcześniej poddane obróbce termicznej.

Opakowania próżniowe – czas przechowywania mięsa w lodówce i w zamrażarce

Zapakowane próżniowo surowe mięso takie jak drób, wieprzowina i wołowina można trzymać w lodówce nawet przez tydzień, gdy w przypadku tradycyjnego przechowywania są to maksymalnie 2-3 dni. W przypadku np. upieczonego kurczaka termin przydatności do spożycia wydłuży się do ok. 2 tygodni, natomiast wędliny w hermetycznie zamkniętych opakowaniach będą dobre do spożycia nawet po upływie około 3 tygodni.

Warto wiedzieć, że mięso w opakowaniach próżniowych można także mrozić, co dodatkowo przedłuży ich termin ważności – dzięki tej metodzie będzie ono dobre do spożycia nawet do 24 miesięcy!

Podsumowanie

Jak widać, pakowanie próżniowe ma wiele zastosowań nie tylko w sklepach, ale także w domu. Jako Zakład Mięsny Wasąg bardzo dobrze o tym wiemy, dlatego nasze mięsa i wędliny tradycyjne standardowo pakujemy w atmosferze ochronnej, natomiast na życzenie klienta nasze produkty wysyłamy również w opakowaniach próżniowych.

Wróć do bloga
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl